CTS Smršť

20. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 2014

20. ročník výpravy za poznáním

 

    DALEŠICE A OKOLÍ 2014 

 

 

Motto: musíte se více snažit, pane správce!

 

 Přátelé, kamarádi,

                               předkládám itinerář na výroční 20. ročník VZP. Letos je to celkem brzy, takže máte čas si vše řádně prostudovat na internetu. Letos se vydáme do jihovýchodní části Českomoravské vysočiny, konkrétně do okolí dalešické přehrady. Pohybovat se budeme v romantických údolích řek Jihlavy a Oslavy, objedeme si přehradu a zavítáme i do Ivančic. Čeká nás několik zřícenin a neminou nás ani rozhledny či další zajímavosti. Pamatováno bylo i na občerstvovací stanoviště.

          Odjezd je plánován na čtvrtek 17. 7. v odpoledních hodinách. Čas a místo srazu upřesníme. Návrat bude v neděli 20.7. odpoledne. Navrhl jsem dvě trasy přesunu, ale nakonec rozhodnou řidiči vozidel, která budou tři.  Je možné použít i dálnici.

 

Trasa 1:  Kuřim - V. Býtiška - Ostrovačice - Rosice - Ivančice - Mohelno - Rouchovany - délka trasy: 173 km, celkový čas: 03:31 hod.

 

Trasa 2:  Kuřim - V. Býtiška - Ostrovačice - Zastávka - Kralice - Mohelno - Rouchovany - délka trasy 174 km, celkový čas 03:25 hod.

 

Po dálnici – Mohelnice – Olomouc – Brno – exit 182 Rosice  - Rouchovany - délka trasy 196 km, celkový čas 02:39 hod.

 

Ubytování se nakonec podařilo zajistit v Penzionu u školy, Rouchovany 12. Je v malebném prostředí vedle jaderné elektrárny. Určitě to bude lepší než loni. Interiér penzionu je možno zhlédnout na internetu. Stravování je v místní restauraci, koupání je v autokempu (www.rouchovany.cz/kemp). Je tu i občerstvení. Tam asi po návratu z etapy zavítáme. Takže plavky s sebou.

Etapy jsou poměrně dlouhé, ale máme na to celý den. Pokud vyrazíme ráno v osm hodin a vrátíme se večer kolem šesté, vychází nám deset kilometrů na hodinu. To bychom mohli zvládnout. Převýšení není nikterak velké, maximálně asi jako loni na Hartě. Takže to zvládne každý. Máte dost času si místa, která navštívíme, prohlédnout na internetu. Použil jsem mapy.cz.

První den bych doporučil trasu kolem dalešické přehrady. Místy si vyjedeme na skalní vyhlídky nad přehradou, nějaká ta zřícenina, dva trampské památníky a podobně. Možná dojde i na koupání. Protože se stavíme v dalešickém pivovaru, doporučuji, aby si všichni nastudovali film Postřižiny. Druhý den vyrazíme do Ivančic. Pojedeme údolím řeky Jihlavy až do Ivančic. Podíváme se na rodný dům V. Menšíka, zdoláme rozhlednu a podíváme se na starý železný viadukt. Na zpáteční cestě se stavíme u zrušených dolů, projedeme údolím řeky Oslavy, nějaká zřícenina a pěkná příroda. Třetí den bude opět kratší. Stejné atrakce jako předešlé dny, to je zřícenina, rozhledna, přehrada Mohelno. Odpoledne návrat domů. Tak a nyní si můžete nastudovat itinerář. Pokud v něm najdete nějakou chybu tak mě informujte, ať to můžu dát do pořádku.

 

1. den

  Okolo přehrady Dalešice 

Z Rouchovan po silnici a cyklotrase 401 směr Přeštice – asi po 3 km odbočit doprava po cyklotrase 401 – zaniklá ves Mstěnice – dále po cyklotrase 401 do Hrotovic – pře hřbitovem doprava a hned doleva po Sokolské – pořád rovně až k rybníku – doleva a přes autobusové nádraží na ulici Třebíčská – po ní až do Dalešic – pořád po stejné silnici až k pivovaru – po stejné silnici do Stropešína – projet Stropešín a na konci u křížku odbočit doprava – jet až na konec ulice a vjet do lesa až k vyhlídce – zpět na silnici ke křížku a doprava – po vjezdu do lesa doleva po cyklotrase 5107 – na rozcestníku Chroustov rovně po cyklotrase 5107 – na rozcestníku Holoubek odbočit doprava ke zřícenině – zpět na rozcestí a doprava po cyklotrase 5107 – rozcestí U vápenice – dlouho lesem pořád po cyklotrase 5107 až na rozcestí Jirkasův mlýn - po cyklotrase 5107 do Číměře – po silnici do Vladislavi (35 km) – za mostem doprava po cyklotrase 5207 – u hřbitova opět doprava po cyklotrase 5207 až do Koněšína -  hned první ulicí doprava – na konci v levotočivé zatáčce doprava polní cestou - na druhé odbočce u křížku doleva – na kraji lesa doprava – asi po 700 metrech doleva – asi po 300 metrech by někde měla být Halířka. – vrátit se zpět do Koněšína – v Koněšíně projet křižovatka rovně a po silnici do Kozlan – v Kozlanech na první odbočce doprava (cyklotrasa 5207) -  pořád rovně až do lesa – doleva po kraji lesa a pak do lesa mezi chatky – mezi chatkami bude odbočka doleva, která se po chvíli stočí doprava – na konci pěšiny se dáme doprava k památníku  Maxův kříž – stejnou cestou zpět do Kozlan na hlavní silnici - Kozlany projet rovně do Třesova -  v Třesově doleva – hned za vsí doprava po polní cestě – dojet k SNRL a doprava do Hartvíkovic – vyjedeme u hospody (tady si můžeme dát oběd, nebo u vody v kempu, ale tam se platí vstupné) – od hospody dál směr Popůvky – před koncem Hartvíkovic doprava po silnici směr do autokempu – na křižovatce u křížku doleva až k lesu – doprava po žluté značce na Wilsonovu vyhlídku – buď se vrátit zpět nebo pokračovat dál po žluté až na cestu a po ní doleva až do kempu – zpět po silnici do Hartvíkovic – doprava a po 100 metrech doleva do aleje – po cestě až na přejezd – za přejezdem by měla být pěšina lesem až na silnici – doprava – po cestě Sedlec – dál rovně bez odbočení až do lesa – pořád rovně přes les – na konci lesa doprava k památníku a zpět na silnici – po silnici Kramolín – hráz – Slavětice – zde nejdřív doleva a na hlavní doprava – u rybníka doleva na další hlavní silnici doleva – Rouchovany – 85 km

 2. den

Do Ivančic

 Z Rouchovan od kostela po silnici po cyklotrase 401 až na roh elektrárny – doprava kolem kolejí až do Dukovan ke kostelu – projet vsí a za vsí doprava po hlavní silnici – po třech kilometrech na kraji lesa u křížku doleva po žluté značce – Templštejn – od Templštejnu sjedeme k řece (14 km) – zde doprava po Templářské cyklotrase 403A – (měla by tu být hospoda) – dále po silnici kolem vody po Templářské cyklotrase 403A až do Hrubšic – po silnici po Templářské cyklotrase 403 do Řeznovic – na křižovatce cyklotras rovně po silnici po Templářské cyklotrase 403 a 5170 do Alexovic a Němčic – v Němčicích hned za mostem odbočíme doprava polní cestou kolem vody – po pravé straně bude mostek, ale stále pojedeme rovně až k jezu – zde doprava po silnici a hned opět doprava přes řeku – za mostem doleva k restauraci Réna (pečená kolena a žebra) – podle toho, jak moc se zde nasytíme*, uvážíme další postup: 1. od hospody po proudu asi 50 metrů a pak doprava na trasu 403 a po ní až pod viadukt – 2. od hospody zpět k mostu a odtud po turistické značce na rozhlednu Réna a dále až pod viadukt – přejet most a dát se po silnici doprava – asi po 400 metrech je odbočka doleva do kopce až k viaduktu (40 km) – nějak sjet zpět na silnici – po silnici se vrátit zpět do Ivančic (popř. odbočit nalevo na Stříbský mlýn) – na první křižovatce doleva kolem kolejí až k nádraží – doprava do Rybářské ulice – Palackého náměstí – navazuje Komenského náměstí – na konci doleva ulicí Josefa Vávry (synagoga) – na hlavní silnici doleva Oslavanská – pořád po ní ven z města přes kruháč a přejezd – Oslavany nádraží – před mostem doprava Padochovská až k dolu Kukla (51 km) – vrátit se na hlavní a přejet most – projet městem na další most – kousek za mostem doleva do kopce a po silnici 393 do Čučic – před Čučicemi narazíme na Pivovarskou cyklotrasu (a po ní až do Kramolína) -  projedeme Čučice po Pivovarské cyklotrase – za Čučicemi projedeme lesíkem a na louce narazíme na Tempářskou cyklotrasu – odtud doleva do lesa – od rozcestníku Levnov si zájemci zajdou asi jeden kilometr k zřícenině a vyhlídce Levnov a zpět k rozcestníku - lesem sjedeme k řece -  u Ketkovského mlýna prudce doleva a asi 300 metrů k trampskému památníku – zpět ke mlýnu a dál po cyklotrase - za mostem přijedeme k rozcestníku Pod Levnovem – po silnici a Pivovarské cyklotrase do kopce do Senorad – zde doprava po silnici a Pivovarské cyklotrase do Mohelna – v Mohelně doleva kolem benzinky – rovně po silnici 392 přes Mohelno sjet k řece – vyjet nahoru po stejné silnici – přes hlavní rovně do Dukovan – stejnou cestou jako ráno do Rouchovan - 77 km

* - taky se tu můžeme zastavit, až se budeme vracet od viaduktu

 3. den 

Okolo přehrady Mohelno

 Z Rouchovan po silnici na Slavětice – v polích doprava do Slavětic – přes hráz do Kramolína – v Kramolíně doprava po cyklotrase 403 Energetická – asi po kilometru doprava po cyklotrase 403 Energetická na rozhlednu Babylon – odtud dále po cyklotrase 403 Energetická – asi po kilometru prudce doleva po cyklotrase 403 Energetická – asi po 1,3 km odbočíme doprava k jezeru – zpět na cyklotrasu – kousek rovně a pak doprava po cyklotrase 403 Energetická – přijedeme na silnici, kde je rozcestník – zde doprava a hned doleva – až narazíme na naučnou stezku, dáme se po ní doleva – po 100 metrech po pěšině doprava – po 150 metrech doprava k vyhlídce – stejnou cestou zpátky na silnici – zde doleva po silnici po cyklotrase 403 Energetická do údolí na hráz – pořád po cyklotrase 403 Energetická až nahoru na křižovatku cyklotras – doprava cyklotrasu Pivovarská a po ní až do lesa – v lese doleva a po 300 metrech doprava – pořád p o cyklotrase Pivovarská – na rozcestí pod Rabštejnem doprava na zříceninu – vrátit se zpět na rozcestí pod Rabštejnem – doprava po cyklotrase Pivovarská až na rozcestí Hřebec – doleva po trase Energetická – u elektrárny přejet silnici (před silnicí pomník Skryje) a kolem elektrárny po trase Energetická – na silnici doprava do Rouchovan - 35 km

 

Soubor ke stažení [ velikost: 67518 B ]

14. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 2008 - itinerář9. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 2003 - cestovní zpráva14. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 2008 - cestovní zpráva13. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 2007 - itinerář12. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 2006 - itinerář11. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 2005 - itinerář10. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 2004 - itinerář9. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 2003 - itinerář8. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 2002- itinerář7. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 2001 - itinerář6. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 2000 - itinerář5. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 1999 - itinerář2. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 1996 - cestovní zpráva4. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 1998 - itinerář15. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 2009 - itinerář15. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - cestovní zpráva16. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 2010 - itinerář.docx17. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 2011 - itinerář16. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - cestovní zpráva bez fotek14. ročník výpravy za poznáním - 2008 - itinerář17. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - cestovní zpráva18. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 2012 - itinerář18. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - cestovní zpráva 201219. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 2013SEZNAM VÝPRAV ZA POZNÁNÍM19. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - cestovní zpráva 201320. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 201421. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 201520. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM 2014- cestovní zpráva22. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - itinerář21. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - cestovní zpráva 201523. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - itinerář24. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - itinerář26. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - cestovní zpráva 2020
Uživatelské jméno
Heslo