CTS Smršť

14. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 2008 - itinerář

 

14.    ročník  výpravy  za poznáním 

 

 

¯  Rychlebské hory open 2008  ¯

 

 

 

 

Motto:  " . . .  je čas,  soudruzi,  skoncovat  s  alkoholem …" J.V. Stalin

 

 

 

 

Budiž pozdraven každý zocelený cyklista.  Jak již všichni víte, prosadila buřičská frakce našeho spolku změnu lokality pro letošní výpravu. Tudíž sbohem slunné Znojemsko. Budeme se pohybovat po vlastní ose v oblasti neproniknutelných, divou zvěří oplývajících hvozdů Rychlebských hor a v komářích rezervacích u otmuchowských jezer. Nocleh měl být sice pod širákem, ale protože se mi vás zželelo, nějaké skrovné přístřeší za mrzký peníz se asi najde v obci, jež se zove Uhelná. Budeme se muset uskromnit, jelikož na jedno spartakiádní lože budou  nuceni se utábořit dva až tři muži. Ale myslím si, že značná únava otupí přirozený ostych. Pokud budou nutné šlafenvaky, budete na tuto důležitou skutečnost včas upozorněni.

Značné horské převýšení bude klást zvýšené nároky na naše kola. Takže v žádném případě nepodceňte přípravu. Víte, jak je  nepříjemné, když se stane nějaká prekérní situace. Již jsem se několikrát obětoval, abych vám ukázal, jak je to hanebné a ponižující. Snad jste si vzali ponaučení. Hlavně si vezměte lepení nebo náhradní duše. Jak vidíte na ilustračním obrázku, nic se nemá podceňovat.

Stravovací pokyny omezím pouze na upozornění, že jedlíci budou těžce strádat hladem. My, co jsme se předzásobili přes zimu, se s tím asi nějak popereme. První vhodná restaurace by měla být v Travné a pak v Uhelné. S pivsonem by problémy být neměly, i nějaký ten utonulec se snad najde. Drobné pochutiny pro případ ztroskotání by si měl vzít každý. I nějakou lehkou snídani. Pokud budeme ubytováni v Uhelné, je zde restaurace. Záleží, v kolik hodin se otevírá.

Hygiena bude letos o poznání lepší. Pokud nevyužijeme hygienického vybavení chaty, můžeme opruzeniny zchladit v chladné vodě v lomu. Na tomto místě bych si dovolil doporučit, aby jste si vzali vhodná řitní mazadla. I nějaký ten repelent by nezaškodil, anóbrž na polské straně se údajně vyskytují zmutovaní komáři se dvěma sosáky, velcí jak vrány. Na jedno nabodnutí vysají až půl litru krve. Domorodci to řeší tak, že ředí krev alkoholem nevalné chuti. Možná je to spolehlivější, než odér repelentu. Je to na uvážení každého cyklisty. A nebo se nechte sežrat!

Domů to bude třetí den daleko. Však to znáte. Proto by si měl každý jeden řádně rozmyslet, co si narve do cestovních brašen. Doporučoval bych horní hranici hmotnosti tak 80 kg. Víc už je mírně nepříjemné a možná by to někomu dělalo problémy. Pokud někdo svůj proviant neuveze, bude mu odebrán a na místě ekologicky zlikvidován na jeho náklady, to znamená sežrán kolegy, pokud budou ochotni se obětovat.

 K radosti některých při poslední výpravě červený deníček příliš zahálel. Dovoluji si tyto upozornit, že letos tomu tak nebude. Kázeň je to hlavní, tak to má být.

Stať  o posádkách vozidel jsem  z výše uvedených důvodů  tentokrát vypustil. Pouze pro kolegu Aleše nabídneme přenocování, aby nemusel vyrazit z domu ve čtyři ráno. To upřesníme ve vhodnou dobu.

A nyní přibližný popis našeho třídenního putování a po něm následuje něco zajímavostí o lokalitách, jimiž se budeme pohybovat. Některá místa jsme už navštívili před 10 lety a tak můžeme porovnávat. Pokud by byli další zájemci o účast na výpravě, neměl by to být problém. Jak jste si všimli, akce je open. Na noc bychom se nějak poskládali.

 

Odjezd ráno 11.7. Sraz bych viděl tak v 8.01 hod v Hanušovicích u mostu. Část výpravy včetně vedení pojede přes Rejchartice a další zřejmě přes Bratrušov. Pokud bude mít někdo problémy z orientací, může se zeptat pocestných. Z Hanušovic pojedeme po trase Staré Město – Kladské sedlo – Ladek Zdrój – Travná – Zálesí – Uhelná. Až do Travné pojedeme po silnicích, pak teprve začne terén. Na tomto místě bych si dovolil upozornit, že po návratu z Borůvkové hory se vyskytne prostor pro dvě trasy a tudíž i pro hádku. Demokraticky použijeme trasu, kterou prosadí agresivnější část výpravy. Více v itineráři. Pokud klapne ubytování, druhý den pojedeme polehku do Polska a budeme se potácet kolem těch jejich jezer. Zpáteční cestu upřesníme podle zbývajících sil. Předpokládaná je trasa Uhelná – Žulový vrch – Lipová Lázně – Branná – Habartice – Hanušovice – home.

Celkem to vychází asi na 210 km. První a třetí den nás zřejmě prověří. Hlavně v okolí Travné to bude trošku složitější. Tentokrát průzkumník zahálet nebude a může prokázat čest svojí funkci. A než prověří sporné části trasy, zbytek výpravy z bezpečnostních důvodů počká v restauraci na výsledky průzkumu. Druhý den bude spíše odpočinkový. Převýšení minimální. V Polsku je to placka. A teď podrobněji.

 

 

1. den – do Hanušovic každý po vlastní ose -  dále Staré Město – Květná – Nová Seninka – Kladské sedlo – teď už sjezd - na  křižovatce doleva Nowa Morava – Stara Morawa – Stronie Slaskie – po hlavní silnici Ladek Zdrój – zde doprava přes řeku směr Lutynia – za mostem najít cestu, která je vpravo a jmenuje se Droga Krolewska – stoupání ke státní hranici *– někde po pravé straně je nějaká tvrz – po přejezdu hranic by v první pravotočivé zatáčce měla být odbočka na Borůvkovou horu – po zdolání rozhledny zpět na silnici – zde se asi naskytnou ty dvě možnosti, o kterých jsem se zmiňoval výše.  a)   na rozcestí "Pod celnicí" a odtud po zelené na rozcestí "Pod pramenem"; b) po modré Travná – opět na rozcestí "Pod pramenem" – odtud už je to jednotná trasa  po modré Zálesí – Koníček – dále stále po modré a nebo po chvíli odbočit doleva přímo do hvozdu a sjet dolů na lesní cestu a po ní sjezd až na rozcestí pod Rychleby – vyjet ke zřícenině – po červené Čertovy kazatelny – odtud buď po cestě do Javorníka a do Uhelné a nebo sjet svah 45° do Račího údolí a rozbít si tlamu na zkratce do Uhelné – cca 70 km

* Pozn.: teoreticky bychom měli někde v Polsku narazit na cyklostezku, která  nás dovede až do Travné

 

 

 

2. den – Uhelná – polní cestou severně na silnici – doleva a asi po 100 m doprava polní cestou Pavlínka – doprava Bernartice – státní hranice - Dziewietlice – rovně Trzeboszowice – ve vsi doprava a po 100 m doleva Wilamowa – zde doprava – přejet hlavní silnici – polní cestou a po 200 m doprava k vodě – od této chvíle stále práce s mapou na trase Otmuchów – Wójcice – po levém břehu Skorochów – doprava po hrázi Biala Nyska – Buków – Kalków – polní cestou přes státní hranice Vidnava – najít zelenou značku a po ní Smolný vrch – dále po zelené k rybníku - doprava Kobylá – v Kobylé doprava na Bukovou – na kraji Bukové doleva Vlčice – najít polní cestu doprava do Uhelné – 60 km

 

3. den – po silnici Žulová – doleva Černá Voda – najít odbočku doprava na Staré Podhradí – lesní cestou z části po červené až na rozcestí s modrou – doprava po modré Žulový vrch – po silnici až na hlavní silnici z Vápenné – doleva a po silnici až domů po trase Lipová Lázně – Ramzová – Ostružná – před přejezdem doleva vedlejší cestou Banjaluka – Branná – u nádraží v Branné doprava do kopce až na křižovatku – doleva na Vikantice – Habartice – Hanušovice – Šumperk  -  80 km

 

Tak co, už vás bolí nohy a hýždě? Máte, co jste chtěli!

Soubor ke stažení [ velikost: 38912 B ]

14. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 2008 - itinerář9. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 2003 - cestovní zpráva14. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 2008 - cestovní zpráva13. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 2007 - itinerář12. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 2006 - itinerář11. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 2005 - itinerář10. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 2004 - itinerář9. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 2003 - itinerář8. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 2002- itinerář7. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 2001 - itinerář6. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 2000 - itinerář5. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 1999 - itinerář2. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 1996 - cestovní zpráva4. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 1998 - itinerář15. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 2009 - itinerář15. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - cestovní zpráva16. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 2010 - itinerář.docx17. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 2011 - itinerář16. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - cestovní zpráva bez fotek14. ročník výpravy za poznáním - 2008 - itinerář17. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - cestovní zpráva18. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 2012 - itinerář18. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - cestovní zpráva 201219. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 2013SEZNAM VÝPRAV ZA POZNÁNÍM19. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - cestovní zpráva 201320. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 201421. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 201520. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM 2014- cestovní zpráva22. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - itinerář21. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - cestovní zpráva 201523. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - itinerář24. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - itinerář26. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - cestovní zpráva 2020
Uživatelské jméno
Heslo