CTS Smršť

10. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 2004 - itinerář

 

  

 

 

 

10.         ročník  výpravy  za  poznáním

 

 

MORAVSKÝ  KRAS II

 

 

 

 

              Letošní jubilejní 10. ročník "výpravy za poznáním" nepřímo navazuje na velmi hodnotnou akci Moravský kras 2000. Je to náhradní trasa, protože ta původní, jubilejní, byla některými členy zamítnuta jako příliš náročná. Přesto ji zde pro ilustraci uvádím:

 

 

 

1. den: sraz v 10:00 v restauraci u Jirsáka – 12:00 – odjezd do Sobotína do restaurace Permoník
– 14:00 odjezd na Skřítek – 18:00 – odjezd na Rabštejn – zde nocleh.

2. den: po náročné horské etapě je tato vysloveně odpočinková – v 10:00 snídaně – 13:00 odjezd přes Traťovku do Hraběšic – 17:00 odjezd na Krásné – zde občerstvení a nocleh

3. den: návrat domů – 10:23 budíček a snídaně – 13:00 – odjezd do Malína do restaurace Na rychtě – 15:00 odjezd na Třemešek do restaurace U muchy – 17:00 rozloučení opět u Jirsáka.

 

 

         Jelikož se nám v minulém roce rychlý přesun automobily osvědčil, letos si to operativně zopakujeme. Protože nejedeme nikterak daleko, stačí když vyjedeme v sobotu 3.7. v 7:00 hod. Návrat bude v neděli večer 5.7. Ubytování za mrzký peníz je již zajištěno ve Skalním mlýně pod Macochou. Zatím je přihlášeno 11 osob. Je nutné aby přihlášení začátkem června potvrdili účast, aby se mohlo upřesnit ubytování. Pokud by byl nutný spacák či jiné propriety, budete na tuto okolnost včas upozorněni. Po příjezdu nás čeká první rozjezdová etapa v délce asi 50 km. Druhý den už to bude více, přibližně 90 km (pokud nedojde ke zkrácení). Třetí den ráno podnikneme poslední a zřejmě nejatraktivnější výjezd. Bude nejkratší, asi 30 km. To proto, že se budeme pohybovat v centrální části krasu a na trase bude nejvíce lákavých atrakcí. Tak abychom měli více času na kochání se přírodními útvary, kterých potkáme nepočítaně. Po návratu k vozidlům nás již čeká jen cesta zpět  k domovům.

 Na trasách nás neminou přístupné i nepřístupné jeskyně, propadání, vývěry, propasti, závrty, větrný mlýn, podzemní továrny z 2. sv. války, hrady, dřevouhelná vysoká pec z min. století, farma B. Polívky, skalní mosty, skalní okna, zříceniny atd. Všechny tři etapy se pohybují v kruzích (nikolivěk bludných), což nám umožňuje kdykoli trasu (potupně) zkrátit. To bude záviset na počasí a indispozici jezdců. Budeme se nalézat ve velmi členitém kopcovitém terénu, i když tamní kopečky nejsou až tak vysoké. Pro jezdce odkojené jesenickými velikány by to měla být odpočinková jízda. I když...

Jak již bylo výše zmíněno, bude zde mnoho zajímavých atrakcí. Žel na úkor našich oblíbených panoramat, anžto se budeme pohybovat v údolích a lesích. Panoramata budou asi jen na přírodních koupalištích, kterých máme na trase několik Proto doporučuji zařadit do výstroje plavecký úbor, aby nedošlo k zbytečným trapnostem a nestoudnému exhibicionismu jako loni na rybníce ve Zvůli. A ještě bych si dovolil jednu drobnou poznámku k loňské akci: pokud se někdo projeví jako zdatný plavec, např. vedoucí (při vší skromnosti), je vrcholně neetické, aby jeho sportovní výkon kameraman nevkusně komentoval.

Dále předpokládám, že budete chtít do některých otvorů nahlédnout. Proto je nezbytné, aby základní výstroj účastníka obsahovala funkční baterku. Zájemcům o tuto problematiku může poradit František, jakožto hlavní osvětlovací technik našich výprav. Své odborné kvality v tomto směru již jednou prokázal, když se svým prvním asistentem Milošem O. prozkoumávali jeskyni Podkova u Mladče. Baterka se také výborně osvědčí i v noci, pokud se spí "pod širákem", aby nedošlo při malé potřebě k nechutnému potřísnění okolospících, jak se již jednou málem stalo.

 

 

Nyní následuje vámi tolik oblíbený kvalitní itineráříček a po něm také jednoduchý popis těch nejzajímavějších lokalit. Mé profesionální zkratky v něm tentokrát nenajdete, anžto jsem se po několikeré kritice urazil. Máte smůlu. Vyjíždět se bude z místa ubytování.

 

1.     den

 

Skalní Mlýn – po proudu Punkvy na Arnoštov – doleva Lažánky – Rudice - po silnici až na horní konec Olomučan – lesem po lesní silničce až na malebný Nový hrad – Adamov – po silnici huť Františka – restaurace Švýcárna - a už je to tady: pokud to půjde, vyškrábeme se do svahu na modrou a pokud se zřítíme, budeme v klidu pokračovat po silnici – takže Jáchymka – Býčí skála – Výpustek - malebným údolím až do Křtin - po silnici směr Jedovnice – asi tak po dvou kilometrech někde u rybníka zabočíme doleva v les – lesem na Klostermanovu studánku – odtud stále po zelené U černých hlín – před koncem lesa po jakési cestě doprava – po rovince do Rudice – zde asi narazíme opět na zelenou a po ní až na Rudické propadání – odtud zpět k větrnému mlýnu – po zelené až na hlavní silnici – přes silnici na červenou – až červená odbočí doprava my pojedeme rovně přes louky do Lažánek – na silnici doleva – Arnoštov – Skalní Mlýn - cca 50 km.

 

2.     den

 

Jako předešlý den  po proudu Punkvy na Arnoštov – doleva Lažánky – Jedovnice – na hráz rybníka – po červené po levém břehu k hospůdce za ní doprava a po kilometru zase doprava – lesem až do Bukoviny – doleva po silnici Bukovinka – asi po třech kilometrech opět doprava v les – lesní cestou až narazíme na modrou U tří javorů – odbočíme doleva a sjedeme do Olšan – Habrovany - Vážany  – Vítovice – Viničné Šumice – horní cestou Pozořice – Tvarožná – nějak se vydrápat na Santon – přes dálnici Rohlenka – Žuráň – po staré silnici na Stránskou skálu – zpět po stejné cestě až k prvnímu nadjezdu – doleva přes dálnici a hned za nadjezdem doprava přes pole do Kandie - Podolí – na návsi doleva po silnici asi 2 kilometry – za chatami doprava na most přes řeku – hned za mostem doleva a proti proudu řeky několik kilometrů na Kamenný žlíbek – dále po zelené na Hádecké propadání – jakási přehrada – stále po zelené na Hádek – Nový Dvůr – Březina – zde doleva a po 500 metrech doprava Křtiny – Křtinským údolím k Býčí skále – doprava Olomučany ‑ asi Klepačov – na kraji Blanska doprava – Arnoštov – Skalní Mlýn - cca 90 km

 

         Pokud by se nám tato etapa zdála příliš dlouhá, je připravena její kratší varianta. Až do Olšan zůstává cesta stejná. Tady se rozhodneme, po které trase budeme pokračovat: Olšany – zpět po modré až na žlutou – zde doleva po žluté až do Hostěnic – po silnici Hádek – Hádecké propadání – vývěr Říčky – Horní Mlýn – zde doprava po silnici do Ochozu – Kanice – směr Babice – asi kilometr za Kanicemi odbočit doleva a přes les na silnici k řece – doprava kolem řeky do Adamova – pořád kolem vody směr Blansko – před Blanskem doprava – Arnoštov – Skalní Mlýn – cca 65 km

 

3.     den

 

Skalní Mlýn – zde doprava romantickým údolím kolem Kateřinské jeskyně až na konec údolí – na křižovatce doleva na Macochu – poté zpět do údolí a doleva až na jeskyni Balcarka – Ostrov u Macochy – propadání Lopače – vzhůru plynně po silnici až na rozcestí – odbočit doprava na Holštejn – v lese u mostu nemostu se nějak sesoukat dolů k propadání Nová Rasovna – jakkoliv se dostat do Holštejna, nejlépe po červené – z Holštejna po červené do Šošůvky a Sloupu – doleva k jeskyním – propadání – jeskyně Kůlna – u restaurace na křižovatce doprava – odtud asi sedm kilometrů dlouhý sjezd malebným údolím k Punkevním jeskyním – protože je to jedno z nejhezčích údolí, je tu mnoho příležitostí ke kochání – od Punkevních jeskyní do Skalního Mlýna - cca 30 km.

 

To je zatím vše. Poznámky a výhrady budou řešeny na nejbližším brífinku.

 

 

 

 

 

 

 

 

Soubor ke stažení [ velikost: 43520 B ]

14. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 2008 - itinerář9. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 2003 - cestovní zpráva14. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 2008 - cestovní zpráva13. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 2007 - itinerář12. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 2006 - itinerář11. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 2005 - itinerář10. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 2004 - itinerář9. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 2003 - itinerář8. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 2002- itinerář7. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 2001 - itinerář6. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 2000 - itinerář5. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 1999 - itinerář2. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 1996 - cestovní zpráva4. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 1998 - itinerář15. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 2009 - itinerář15. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - cestovní zpráva16. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 2010 - itinerář.docx17. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 2011 - itinerář16. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - cestovní zpráva bez fotek14. ročník výpravy za poznáním - 2008 - itinerář17. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - cestovní zpráva18. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 2012 - itinerář18. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - cestovní zpráva 201219. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 2013SEZNAM VÝPRAV ZA POZNÁNÍM19. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - cestovní zpráva 201320. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 201421. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 201520. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM 2014- cestovní zpráva22. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - itinerář21. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - cestovní zpráva 201523. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - itinerář24. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - itinerář26. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - cestovní zpráva 2020
Uživatelské jméno
Heslo