CTS Smršť

16. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 2010 - itinerář.docx

16. ročník  výpravy  za  poznáním

  ¯  SLOVÁCKO  2010  ¯

 

 

 

 

motto:
… jaký to říz má lahodný, kterak do lidských útrob žlutozelený mok hlt po hltu se vpravuje …

 

 

 

 

 

 

 


Přátelé, kamarádi,

                             opět jsou zde tradiční informace, týkající se letošního ročníku naší výpravy za poznáním. Vybrána byla přívětivá lokalita východního Slovácka. Základní tábor rozbijeme ve známé obci Vlčnov. Ubytování je na hřišti, mělo by to být slušné, protože je to po rekonstrukci. Horší jako loni to určitě nebude, což by nám mohlo plně vyhovovat. Zabukováno jest deset lůžek. Pokud nás však bude více, nebude to problém. Jen musíme asi dva týdny předem dát zprávu na ubytovnu. K dispozici jsou pokoje 2x6, 4x3, 1x4, a 1x2 lože. K dispozici je kuchyňka, 2x sociální zařízení, každý pokoj má vlastní umyvadlo. Vozidla se parkují v uzamčeném prostoru objektu stadionu.

Podle informací se v obci nacházejí tři hodovní zařízení s celoročním provozem, které poskytují vařená jídla po celý den. Je to restaurace Na pekárně, Hostinec Sokolovna a Pizzerie Koníček. Sezoně jsou otevřeny stánky v centru obce s rychlým občerstvením a po dobu otevření místního koupaliště i zde funguje stánek s občerstvením. Rozhodneme se na místě. Typoval bych to na tu Sokolovnu. Pivo prý mají Gambrinus a nějaký Janáček, což neznám. Snídaně jako vždy z vlastních zdrojů. A to koupaliště můžeme večer po návratu z jednotlivých etap využít, neb je za ubytovnou a otevřeno je do 22 hodin. To je asi vše o ubytování.

Z provozních důvodů budeme tentokrát odjíždět v sobotu ráno 3.7. Viděl bych to tak na 7:00 hodin ze sraziště, které určíme na brífinku. Předpokládám zase tři vozy, což bude maximálně 12 mužů. Pojedeme patrně opět po dálnici, je to asi 170 km. Dobu přesunu tipuji maximálně tak na 2,5 hodiny. Po ubytování bude následovat první etapa.

Oproti minulému ročníku jsem tentokrát nejtěžší etapu zařadil na druhý den. První den se lehce rozjezdíme kolem Baťova kanálu. Nebude to pro začátek nic náročného. Žádné velké kopce, asi 50 km. Druhý den nás čeká poněkud náročnější výjezd na česko – slovenskou hranici. Cíl je u rozhledny Velký Lopeník. Délka etapy je asi 60 km. Na třetí, poslední den, jsou připraveny výjimečně dvě varianty. Obě o přibližné délce 60 km. Kterou trasu nakonec zvolíme, rozhodneme na některém brífinku, nebo až na místě demokratickým hlasováním, eventuálně hádkou.

A ještě pár drobných zajímavostí. V obci Komňa máme domluvenu návštěvu obydlí zvěrokleštiče. Pro lepší pochopení, této jistě zajímavé profese, si máme předem vybrat ze svých řad jednoho statného a odvážného dobrovolníka, na němž bude v praxi tento akt demonstrován. Chci vidět les rukouJ. Aby nedošlo k trapné situaci, je nutné u figuranta nejdříve provést fyzickou kontrolu, zda tento se již podobného rituálu neúčastnil.

 

 

V obci Včelary se nalézá pomník prehistorického kola, jež se zove „praplečka“. Jsou tam nějací recesisté, tak na to mrkneme. Na Baťově kanále si prohlédneme zdymadla a pro ty, jež projeví upřímný a nelíčený zájem, je připraven poutavý výklad s barevnými obrázky o jejich funkci. V Bojkovicích je pěkný zámek Nový Světlov. Omrkneme jej alespoň zvenku. V Nivnici se nalézá Bartkův mlýn, což je jedno z pravděpodobných míst narození J. A. Komenského. Pokud bude zájem, tak se tam zastavíme a pokusíme se opět vymámit historku „O vodníkovi a potrestané vrchnosti“. Jeden z večerů ve Vlčnově také věnujeme muzeu pálenic. To by mohlo být rovněž poučné. A ještě jsou zde malebné „vinné búdy“.

Na závěr ještě jedno upozornění. V lesích kolem vinic se vyskytují lesní víly, a proto by se nikdo neměl v terénu pohybovat osamocen. Tyto astrální a etérické bytosti sice nejsou nijak nebezpečné, ba spíše přítulné, ale pohled na ně by někomu mohl způsobit emocionální újmu. Jejich fotografie jsou sice velmi vzácné, ale pokud by to někomu nedalo a chtěl to předem risknout, je jeden snímek této žínky k nahlédnutí. Ať víte, co vás čeká, pokud by došlo k tomuto nečekanému setkání.

Jestliže by se objevil někdo lačný po přesnějších informacích nebo dalších zajímavostech z výše uvedeného regionu, nechť zaloví na internetu. Ale takové individuum se v našich řadách doufám nevyskytuje.

 

 

 

  1. den - sobota

 

Z Vlčnova po cyklotrase 5052 do Veletin – doleva po trase 5049 do Uherského Hradiště – na kraji Uherského hradiště odbočit z trasy 5049 doleva na trasu asi 5014 – dojet na břeh Moravy a dát se doleva – na mostě přejet řeku – na další křižovatce cyklotras doleva ke kanálu – za mostem doprava a kolem kanálu až do Spytihněvy – zde doprava přes most a kolem štěrkovny na trasu 47 – doprava a po silnici do Bílovic – za kostelem najít trasu 5177 (praplečka) a po ní loukami kolem lesa ke křížku – za křížkem odbočit doprava po trase 5049 do Hradčovic – zde doleva a po chvíli najít jednu z odboček na rozhlednu Lhotka – vrátit se zpět na silnici a po ní zpět doprava přes Hradčovice až do Valetin – za mostem jsou dvě možnosti: buď po silnici do Vlčnova a nebo doleva lesem na zříceninu Pepčín (práce s mapou) a do Vlčnova - po příjezdu návštěva muzea pálenic - asi 50 km.

 

2. den – neděle

 

Kousek od ubytovny prudce doprava – přijedeme na trasu 5052 a po ní na Dolní Němčí – na křižovatce opustit cyklotrasu a doleva po silnici do Nivnice – ve vsi doprava ke kostelu a najít Bartkův mlýn – pokračovat dále po silnici a na hranici CHKO a doleva Suchá Loz – u kostela rovně a za vsí doleva na Podhorský mlýn - po levém břehu přehrady polní cestou až na hlavní silnici * – zde doprava a asi po kilometru opět doprava na Lopeník – pozor ! sledovat cestu – práce s mapou - po výjezdu z lesa z levé strany přichází cyklotrasa 46 ale my pojedeme rovně – v pravotočivé zatáčce je odbočka, ale my jedeme dál po hlavní – po 500 metrech konečně doleva – na další křižovatce doprava a pak opět doleva – práce s dílčí mapou, kterou bude oplývat pan vedoucí – lesní cestou až na Velký Lopeník – z kopce sjedeme asi po zelené turistické značce až na hlavní silnici – zde se rozhodneme, zda do Strání pojedeme po silnici, nebo terénem

po silnici: doprava po cyklotrase 5053 do Březové, zde doleva po trase 46 do Strání

terénem: dále přes silnici po zelené až do Květné – zde doprava po trase 5051 do Strání

napojit se na trasu 46 a po ní pokračovat kolem přehrady na křižovatku tras Hrabina – odtud po trase 5052 až do Vlčnova – 60 km

* Pokud bude na pondělí odhlasována varianta B, tak si odskočíme do Komni, bude to navíc asi 12 km. Můžeme použít zkratku přes Troják, bude to blíž.

 

                                                 3. den pondělí – varianta A

Od ubytovny po hlavní na Uherský Brod – na hlavní silnici doprava po obchvatu až za město – doleva po silnici 490 až do Luhačovic – po prohlídce lázní návrat zpět na okraj Luhačovic a tady doleva po silnici 496 do Kladná Žilin – dále po silnici 496 do Bojkovic -  v Bojkovicích za přejezdem doleva a asi po kilometru doprava přes most -  po dalším kilometru odbočka doprava na zámek Nový Světlov – od zámku zpět na stejnou silnici a pokračovat do Komni – prohlídka obydlí zvěrokleštiče – dále po silnici na hlavní a po ní doprava Bánov – Uherský Brod – Vlčnov – 65 km

 

                                           3. den pondělí – varianta B

 

Z Vlčnova po cyklotrase 5052 do Veletin – doleva po trase 5049 do Uherského Hradiště – asi po trase 5013 do Starého Města a kolem  památníku Velké Moravy ke kolejím, kde je velké rozcestí cyklotras – stále po trase 5013 Modrá – archeopark – pak najít odbočku na rozhlednu – z rozhledny zpět do Modré a po trase 5050 na Velehrad – z Velehradu po trase 5150 směr Tupesy – za lesem po Moravské vinné cyklotrase doleva až na levou odbočku a zde po trase 5151 asi kilometr – tady doprava polní cestou až do fabriky k rozhledně Maják – po cyklostezce na silnici 498 do Uherského Brodu a Kunovic – v Kunovicích doleva po silnici 498 směr Hluk -  za Hlukem doleva po silnici 495 do Vlčnova – 52 km

 

 

Případné další dotazy emailem.

 

 

Soubor ke stažení [ velikost: 193466 B ]

14. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 2008 - itinerář9. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 2003 - cestovní zpráva14. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 2008 - cestovní zpráva13. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 2007 - itinerář12. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 2006 - itinerář11. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 2005 - itinerář10. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 2004 - itinerář9. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 2003 - itinerář8. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 2002- itinerář7. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 2001 - itinerář6. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 2000 - itinerář5. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 1999 - itinerář2. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 1996 - cestovní zpráva4. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 1998 - itinerář15. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 2009 - itinerář15. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - cestovní zpráva16. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 2010 - itinerář.docx17. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 2011 - itinerář16. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - cestovní zpráva bez fotek14. ročník výpravy za poznáním - 2008 - itinerář17. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - cestovní zpráva18. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 2012 - itinerář18. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - cestovní zpráva 201219. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 2013SEZNAM VÝPRAV ZA POZNÁNÍM19. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - cestovní zpráva 201320. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 201421. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 201520. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM 2014- cestovní zpráva22. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - itinerář21. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - cestovní zpráva 201523. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - itinerář24. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - itinerář26. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - cestovní zpráva 2020
Uživatelské jméno
Heslo